All posts by ne

Volili jsme. Jinak

V předvečer voleb jsme obsadili dům ve Washingtonově ulici, který byl nejméně sedm let nevyužívaný a chátral. Chtěli jsme dát najevo, že je pro nás podobná situace nepřijatelná a zároveň upozornit na stovky podobných prázdných domů v Praze a na tisíce lidí bez přístřeší, kteří zde žijí. Zatímco domy se stávají předmětem spekulace, bydlení je objektem komerce, která má často až lichvářské rozměry. Také centrum Prahy se stalo obětí komerce, v hlavním městě brutálně ubylo míst, která by nebyla pouhou naleštěnou vitrínou logiky zisku. Chtěli jsme připomenout, že Praze chybí kulturně sociální centra, která by dala městu jiného ducha. Na pár hodin jsme změnili dům ve Washingtonově ulici právě v takové improvizované kulturní centrum. Proběhly zde dva koncerty, výstava, distribuce oblečení zdarma a další aktivity založené na tvořivosti jejich účastníků z různých prostředí – setkali se zde hudebníci, squateři, anarchisté, kuchařky bez domova, výtvarníci… Akce se během večera zúčastnilo zhruba dvěstě lidí.

Chtěli jsme dát najevo, že řešení nevidíme v tom, „hodit to“ té či oné straně, ale jednat sami za sebe. Když vidíme neudržitelnou situaci, nechceme jen bečet jako ovce a čekat, jestli si nás někdo „kompetentní“ alespoň všimne. Nehledáme lídry, kteří budou „bojovat“ za nás, protože my jsme ti, na koho jsme čekali. Chceme teď a tady přinášet změny. Tak jako prostor prázdných domů nemusí být jen chátrajícím a mrtvým prostorem, tak ani my nemusíme být atomizovanou masou, která jen jednou za čtyři roky chodí k volbám a v mezičase kliká „líbí“ – „nelíbí“. Můžeme z našich společných činů v duchu solidarity vytvářet nové prostory odporu.

Dům se nachází pouhých pár kroků od Hlavního nádraží, kde se na lavičkách snaží přetlouct další noc desítky nebo možná stovky bezdomovců. Prázdný, dlouhodobě nevyužívaný dům ve veřejných rukou ve městě, kde každou zimu bezdomovci umrzají, je ukázkou cynické lhostejnosti k osudům těchto lidí.

Majitel sice nebyl s domem schopen nic dělat, jeho zástupce ale dorazil i během noci. Na argumenty squaterů odpověděl technicistním opakováním toho, že má za dům zodpovědnost a že si nemůže dovolit, aby se nám něco stalo. Za problémy společnosti, ve které žije, ani za dům, který sedm let chátrá, kupodivu odpovědnost nemá. Policie zatkla během noci v prázdném 33 lidí a přiměla prostor, který nakrátko ožil, k dalšímu vynucenému spánku.

Tato akce není první. V srpnu jsme upozornili na několik domů, včetně domu ve Washingtonově ulici, také na dům na pražském Pohořelci, s kterým kšeftuje jeden z nejbohatších Čechů Radovan Vítek a umožňuje v něm asi stovce firem provozovat mrtvé schránky. Nyní jsme na pár hodin obsadili prázdný dům ve Washingtonově ulici. Policejní zásahy nás nezastaví, naopak prožité zkušenosti vzájemné pomoci, sdílení, strachu či radosti utvářejí naši solidaritu. Dokud budou existovat prázdné domy a lidé bez domova, budeme tu i my.

kolektivy Vzpomínky na budoucnost a Obsaď a žij

web: Vzpominkynabudoucnost.squat.net

tel: 776 246 520

Prohlášení k obsazení objektu ve Washingtonově

Nespoléháme se na volební urny. Volíme 365 dní v roce. Obsazujeme a žijeme!

Tento dům obsazujeme, protože
– už nechceme žít ve městě, kde je i chátrání na prodej a v němž se z mrtvých domů stávají akorát mrtvé schránky.
– návštěvy volebních místností se stále více podobají výletům do hypermarketů, kde mezi regály také volíme CocaColou a Pepsi Colou. Volby s podobně nasládlou příchutí. Ale složení podléhá firemnímu tajemství.
– v panelácích žijí oddělené atomy, zatímco ve squatu se z nás může stát buňka.
– v Praze žije přes čtyři tisíce lidí bez domova, kteří potřebují bydlet, ne další policajty, co je budou vyhazovat z tramvají.
– protože je tu další padesát tisíce, co bydlí prekérně, po ubytovnách či předražených nájmech.
– protože společná večeře pro všechny z baráku chutná líp.
– policie se chová jako soukromá ochranka spekulantů, když vyhazuje lidi z prázdných domů a nezajímá se o špinavé kšefty jejich majitelů.
– i v bydlení lze recyklovat a ne celý život vydělávat na předražené nájmy nebo se upsat hypotéce na ďábelsky výhodná procenta a stát se nevolníky vysokých měsíčních splátek.
– když vstoupíme společně do prázdného baráku, rozbuší se nám srdce jako dávným objevitelům
– Praha nepotřebuje další atrakce pro turisty, další kamery a další drahé obchody. To město má duši, a ta potřebuje rozvíjet, ne zabíjet.
– moc s velkým M už dávno neleží ve volebních urnách. Skrývá se někde v daňových rájích, ve vlastnických propletencích a občas na nás udělá “kuk” v podobě Bakaly, když zavírá doly na Ostravsku; Kellnera, když přijde zbourat další památku; Babiše, když si kupuje média či Vítka, když nechává chátrat památkově chráněný dům na pražském Pohořelci a používá jej jako fiktivní adresu pro více než stovku firem.
– jeden za všechny a všichni za jednoho.
– demokracie vypadá jinak – i takhle.

Vystavujeme, promítáme, diskutujeme, vyučujeme a učíme se, tancujeme, pracujeme, masírujeme, vaříme, jíme, bydlíme, hrajeme, tvoříme … nové sociální a kulturní centrum.

 

Zúčastněné kolektivy Vzpomínek na budoucnost – Obsaď a žij!

Program

CO NÁS MIMO JINÉ ČEKÁ DALŠÍ VTEŘINY, MINUTY, HODINY, DNY…..?

ENTEN OG ELLER
noiserock/Brno /čtvrtek/

JÍZDA NA SLONOVI
acoustic-alternative /čtvrtek/

OIOIPIRATOI
folk /čtvrtek/

TECHNO JE VŠECHNO JE ING. KRALIK
jazzmetalnebojanevimco

TTTT
koncert alternative /čtvrtek/

KOPEC ŠIŠEK
death-folk /pátek/

DIMITAR
koncert v pátek

DISKUSE O SNAZE O VYBUDOVÁNÍ SOCIÁLNĚ KULTURNÍHO CENTRA A O SQUATINGU V BRNĚ
ve čtvrtek

REFUGEE PROTEST AT GERMANY
přednáška /v angl./ kolektivu Antirasist Network z Německa /čtvrtek/

VICTIMS OF KZ FLOSSENBURG
promítání dokumentárního filmu v produkci kolektivu Antirasist Network /čtvrtek/

FOTOGRAMY
výstava fotografií

THE LITTLE SQUATTERS’ HANDBOOK
výstava knížky

DĚVKY A CHLEBÍČKY
výstava obrazů

SITE SPECIFIC VÝSTAVA
Adam Stanko, Helena Sequenc, Aleš Čermák a Pavel Karous

AUTORSKÉ ČTENÍ S.D.CH.
v pátek

SÍTOTISK
vem si tričko, mikinu nebo kalhoty a přijď si nechat na ně nechat natisknout obrázek

ZÁPLATÁRNA
šicí dílna /čtvrtek/

KNIHVAZBA
workshop – o víkendu se naučíš, jak si udělat knížku či deníček

RYCHLOKURZ ROMŠTINY
bude v neděli

MASÁŽE
přijď se o víkendu nechat namasírovat!!!

SAMBA BAND
workshop + noví hráči vítáni

BIOGRAF
filmy a dokumenty nejen se sociálně ekologickou a squaterskou tématikou

DĚTSKÝ KOUTEK

FREESHOP
odnes si, co chceš a klidně i přines to, co už nechceš

 

… a mnohem více!!!

 

O občerstvení se postarají nejen Kuchařky bez domova…

Pokud i ty se chceš zapojit do programu, jsi vítán!!!

Tisková zpráva

Nespoléháme se na volební urny, hlasujeme 365 dní v roce, a proto otevíráme sociální centrum!

Ve čtvrtek 24. se koná squatterská akce pod názvem „Nespoléháme se na volební urny, hlasujeme 365 dní v roce, obsazujeme a žijeme“. V předvečer parlamentních voleb obsadila skupina převážně mladých lidí dům v ulici Washingtonova 21, který patří Ministerstvu spravedlnosti a již několik let chátrá. V domě má v úmyslu otevřít sociální centrum.

“Obsazením domu a otevřením sociální centra v předvečer parlamentních voleb chceme upozornit na nebezpečnou iluzi, že skutečná demokracie leží ve volebních urnách a že je to akt, který se provádí individuálně, za plentou, jednou za čtyři roky“, říká František Sauer ze sqautterské inciativy Vzpomínky na budoucnost. „ Pro nás je demokracie každodenní proces. Svobodu je třeba neustále vykonávat a vyjednávat spolu s ostatními, nelze ji v izolaci zahodit do volební urny“, dodává František Sauer. „Proto v nevyužívaném domě otevíráme autonomní sociální centrum, které by poskytlo prostor pro každodenní kulturní, sociální a politické aktivity a participaci“.

Sociální centra představují budovy provozované jako komunitní prostory, které se snaží vymanit z logiky ziskovosti. V různé podobě jsou rozšířená zejména v Itálii, Španělsku, Německu, Velké Británii či Holandsku. Jsou to prostory pro setkávání a komunikaci lidí, pořádání kulturních, sociálních a politických aktivit, provozované nehierarchicky, samosprávně v duchu kooperace, vzájemné pomoci a sdílení. Poskytují možnost, aby lidé participovali podle svých možností a naplňovali své potřeby, sny a přání.

Dnešní akce navazuje na úspěšnou akci z 31. srpna, kdy několik kolektivů obsadilo řadu chátrajících nemovitostí, aby protestovalo proti nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi obecně. Součástí srpnové squatterské akce bylo i obsazení prázdného a chátrajícího domu na Pohořelci, patřícím miliardáři Radovanu Vítkovi, který v sobě skrýval sídlo stovky firem.

Zúčastněné kolektivy Vzpomínek na budoucnost – Obsaď a žij! 2013

Další otázky? Tiskový mluvčí je na telefonu 776246520. Nebo se zvedněte a dejte si trochu staré dobré žurnalistiky na adrese: Washingtonova 21, Praha1.

Promítání a panelová diskuse v K4 ve čtvrtek 12.9

Ve čtvrtek 12. 9. 2013 proběhne panelová diskuze k událostem kolem akce squatterů VZPOMÍNKY NA BUDOUCNOST – OBSAĎ A ŽIJ z minulého víkendu. Diskuse bude mít podobu otevřeného fóra a budeme rádi, když přijdete vyjádřit svůj názor!

Program:

19:00 – Projekce filmů:

Prodáno Film o vystěhovávání inkriminovaného domu, 25min, 2005, režie Lucie Králová

Obsaď a žij! Premiéra, film mapující události kolem minulého víkendu z produkce A2larm.cz, 20min, 2013

20:00 – Panelová diskuze
Je právo soukromého vlastníka nadřazeno veřejnému zájmu? Může být squatting řešením neexistence sociálního bydlení nebo jde pouze o čistě subkulturní záležitost? Má majitel nemovitosti nezadatelné právo ji nechat spadnout? Má občan právo na odpor vyjádřený občanskou neposlušností? Jak souvisí konání developerských společností a silných hráčů na bytovém trhu s problémem vyloučených lokalit? Proč dům na dobré adrese Pohořelec 23-25 stále chátrá a kdo je firma CPI? Nejen na tyto otázky se budou hledat odpovědi v rámci panelové diskuse, která je dozvukem událostí z konce srpna, kdy bylo v Praze na krátko obsazeno několik domů najednou a poslední z nich musela vyklidit policie. Diskusi bude moderovat Petr Hauzírek.

Hosté:
Jakub Bachtík Aktivista , Klub za starou Prahu
PhDr. Richard Biegel, Ph.D. Ústav pro dějiny umění na FF UK
Mgr. Jan Sládek Profesor sociologie na FF UK
David Kašpar Ústav pro rozvoj města
Lucie Králová Režisérka a bývalá nájemnice domu na Pohořelci
Zuzana Kříčková Kuchařky bez domova
Růžena Housková Bývalá obyvatelka domu na Pohořelci

Večer zakončí DJ Mary C