Prohlášení k obsazení objektu ve Washingtonově

Nespoléháme se na volební urny. Volíme 365 dní v roce. Obsazujeme a žijeme!

Tento dům obsazujeme, protože
– už nechceme žít ve městě, kde je i chátrání na prodej a v němž se z mrtvých domů stávají akorát mrtvé schránky.
– návštěvy volebních místností se stále více podobají výletům do hypermarketů, kde mezi regály také volíme CocaColou a Pepsi Colou. Volby s podobně nasládlou příchutí. Ale složení podléhá firemnímu tajemství.
– v panelácích žijí oddělené atomy, zatímco ve squatu se z nás může stát buňka.
– v Praze žije přes čtyři tisíce lidí bez domova, kteří potřebují bydlet, ne další policajty, co je budou vyhazovat z tramvají.
– protože je tu další padesát tisíce, co bydlí prekérně, po ubytovnách či předražených nájmech.
– protože společná večeře pro všechny z baráku chutná líp.
– policie se chová jako soukromá ochranka spekulantů, když vyhazuje lidi z prázdných domů a nezajímá se o špinavé kšefty jejich majitelů.
– i v bydlení lze recyklovat a ne celý život vydělávat na předražené nájmy nebo se upsat hypotéce na ďábelsky výhodná procenta a stát se nevolníky vysokých měsíčních splátek.
– když vstoupíme společně do prázdného baráku, rozbuší se nám srdce jako dávným objevitelům
– Praha nepotřebuje další atrakce pro turisty, další kamery a další drahé obchody. To město má duši, a ta potřebuje rozvíjet, ne zabíjet.
– moc s velkým M už dávno neleží ve volebních urnách. Skrývá se někde v daňových rájích, ve vlastnických propletencích a občas na nás udělá “kuk” v podobě Bakaly, když zavírá doly na Ostravsku; Kellnera, když přijde zbourat další památku; Babiše, když si kupuje média či Vítka, když nechává chátrat památkově chráněný dům na pražském Pohořelci a používá jej jako fiktivní adresu pro více než stovku firem.
– jeden za všechny a všichni za jednoho.
– demokracie vypadá jinak – i takhle.

Vystavujeme, promítáme, diskutujeme, vyučujeme a učíme se, tancujeme, pracujeme, masírujeme, vaříme, jíme, bydlíme, hrajeme, tvoříme … nové sociální a kulturní centrum.

 

Zúčastněné kolektivy Vzpomínek na budoucnost – Obsaď a žij!